Hamulce są bez wątpienia najistotniejszym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Służą one do hamowania pojazdu, czyli zmniejszania prędkości aż do całkowitego zatrzymania jego zatrzymania. Ich sposób działania nie jest bardzo skomplikowany i zależy od rodzaju, natomiast ze względu na stałą eksploatację, często wymagają naprawy, bądź wymiany poszczególnych elementów.

Oznaki zepsucia hamulców

Najłatwiejszym do dostrzeżenia symptomem usterki hamulców jest pogorszenie się ich działania, czyli braku odpowiedniej reakcji po naciśnięciu pedału hamowania. Często również, szczególnie w Polsce, można spotkać się z sytuacją, kiedy hamulce blokują się i nie odpuszczają, lub odczuwalne jest bicie na kierownicy. Niezależnie od symptomu, należy niezwłocznie stawić się do zakładu mechanicznego, aby zlokalizować przyczyny problemu oraz je wyeliminować.

Konsekwencje ignorowania usterki hamulców

Najbardziej oczywista konsekwencją ignorowania symptomów zepsucia układu hamowania jest brak możliwości spowolnienia lub zatrzymania pojazdu, szczególnie istotnej podczas zagrożenia na drodze. Warto również pamiętać, iż nieprawidłowo funkcjonujące hamulce mogą stanowić podstawę do nie przejścia badań technicznych. Co z kolei doprowadzi do braku możliwości wykorzystywania pojazdu. Pamiętajmy jednak, że na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo i nie bagatelizujmy nawet najdrobniejszych oznak awarii.

Masz problem z hamulcami?