Układ elektryczny jest jednym z najważniejszych elementów samochodu odpowiedzialnym za jego prawidłowe działanie. To dzięki niemu możemy odpalic auto, korzystać z elektrycznie sterowanych szyb, lusterek, tempomatu a także komputera pokładowego. Układ elektryczny sprawia również, iż możemy korzystać ze świateł postojowych, mijania, stopu, kierunkowskazów oraz awaryjnych, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Głównymi elementami układów elektrycznych są źródła prądu (akumulator i alternator), przewody, elementy instalacyjne takie jak złącza czy bezpieczniki oraz odbiorniki (oświetlenie, układ zapłonowy, radio, szyby itp.).

Oznaki uszkodzenia układu elektrycznego

Najczęstszym objawem usterek układu elektrycznego jest brak prawidłowego funkcjonowania mechanizmu zapłonu, czego najczęstszą przyczyną jest awaria źródła prądu. Może się również zdarzyć, iż nie działa odbiornik prądu taki jak np. światełko wewnętrzne, czy radio. Co raz częściej dostrzega się również nieprawidłowości w funkcjonowaniu komputera pokładowego oraz zapalenie kontrolek na tablicy rozdzielczej.

Konsekwencje ignorowania uszkodzenia układu elektrycznego

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji braku reakcji w przypadku zlekceważenia usterki układu elektrycznego auta jest po prostu brak możliwości jego odpalenia. Należy pamiętać również o tym, aby jak najszybciej zająć się naprawą układu zasilania świateł zewnętrznych, które wpływają na bezpieczeństwo. Często nie wprawieni mechanicy potrafią nieprawidłowo podłączyć kable do konkretnych świateł, czego konsekwencją jest np. włączenie się świateł stopu przy próbie użycia kierunkowskazu. Dlatego też warto jest powierzyć opiekę nad autem sprawdzonym i doświadczonym mechanikom. Prawidłowo wykonana naprawa układów elektrycznych to bardzo ważny element bezpieczeństwa – nie zapominajmy o tym

Masz problem z układem elektrycznym?