Turbosprężarka jest urządzeniem, dzięki któremu powietrze trafiające do cylindra silnika spalinowego, można jeszcze bardziej sprężyć. Podczas zwiększania ilości znajdującego się tam powietrza, dzięki dodaniu większej ilości paliwa, uzyskuje się większa moc. Dzięki temu zabiegowi pojazd ma lepsze przyśpieszenie, co niestety może wiązać się z większym spalaniem paliwa, co z kolei wpływa niekorzystnie na ekonomię.
Regeneracja turbosprężarek – symptomy konieczności działania
Najbardziej widocznym symptomem uszkodzenia turbosprężarki jest dymienie z układu wydechowego, bądź pojazd zaczyna wydawać niepokojące dźwięki przy dodawaniu gazu. Może się również okazać, że auto zaczyna pobierać więcej oleju, o czym możemy się przekonać dopiero po oddaniu go do warsztatu.
Konsekwencje ignorowania uszkodzenia turbosprężarki
Żadnych objawów, szczególnie tych dotyczących części wokółsilnikowych nie można bagatelizować. Nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również bezpieczeństwa. Gdy zlekceważymy jednak oznaki pojawiającego się problemu z turbosprężarką, może się okazać, że nasz silnik zmniejszy swoją moc, przez co będzie mu brakowało przyśpieszenia. W skrajnych przypadkach brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Dlatego też nie zwlekajmy, gdyż regeneracja turbosprężarek może okazać się najtańszym rozwiązaniem.