W najprostszych słowach zawieszenie jest to grupa elementów, których zadaniem jest łączenie korpusu auta z jego kołami. To właśnie dzięki zawieszeniu zapewniony jest odpowiedni komfort jazdy oraz prawidłowa sterowność pojazdu. Głównymi elementami wchodzącymi w jego skład to amortyzatory, wahacze, tuleje, drążki stabilizatora oraz zwrotnice.

Oznaki uszkodzenia elementów zawieszenia

Oznaki zepsucia jednej z części wchodzącej w skład zawieszenia są stosunkowo proste do rozpoznania. Najczęściej spotykamy się z odgłosami stukania w okolicach kół lub ściąganiem auta na jedną ze stron. W przypadku wady amortyzatorów może dojść do tego jeszcze specyficzne kołysanie auta na boki po najechaniu na nierówności.

Konsekwencje ignorowania usterki zawieszenia

Oczywistą konsekwencją usterek związanych z zawieszeniem samochodu to zmniejszenie komfortu jazdy. W zależności od tego który element jest wadliwy, skutki zbyt długiego zwlekania udania się do zakładu mechaniki mogą być bardzo różne. Od szybszego zużycia opon aż po wymianę wahacza. Należy również pamiętać o tym, iż prawidłowe działanie zawieszenia w naszym pojeździe wpływa na bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów. Jeżeli samochód jest mniej sztywny i kołysze go na boki, może się okazać, że będziemy mieć duże problemy na zakrętach. Szczególnie podczas szybszej jazdy, co może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i wypadku.

Masz problem z zawieszeniem?