Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem układu napędowego. Jego zadaniem jest łączenie poszczególnych wałów, dzięki czemu moment obrotowy może zostać przekazany dalej na koła. Dodatkowo dzięki niemu możemy ruszyć samochód z miejsca bez szarpnięć. Rozróżnia się bardzo wiele rodzajów sprzęgła, jednak najczęściej stosowanym we współczesnych pojazdach jest sprzęgło jednotarczowe cierne, a jego podstawowymi elementami są tarcza sprzęgła, tarcza dociskowa oraz łożysko sprzęgła.

Oznaki uszkodzenia sprzęgła

Uszkodzenie sprzęgła najczęściej możemy zdiagnozować po łapaniu poślizgu, tj. kiedy obroty silnika wzrastają, ale nie odzwierciedla się to na zwiększeniu mocy auta. Często również zdarza się, iż auto szarpie przy ruszaniu nienaturalnie trzęsąc się. Dzieje się to w przypadku zastosowania kół dwumasowych, których zadaniem jest wytłumienie drgań skrętnych.

Konsekwencje ignorowania uszkodzenia sprzęgła

Sprzęgło jest bardzo kosztowne i warto o nie dbać prawidłowo eksploatując auto. Standardowo przyjęło się, iż jego żywotność to około 100 000km, ale jeśli jednak zdarzy się nam, iż sprzęgło zawiedzie, a my zbyt późno odwiedzimy zakład mechaniczny, możemy się liczyć z jego wymianą. Prawidłowe działanie sprzęgła wpływa również na bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że w przypadku braku możliwości przekazania odpowiedniej ilości mocy np. podczas manewru wyprzedzania ryzykujemy życie i zdrowie nasze oraz naszych pasażerów.

Masz problem ze sprzęgłem?