Elementy wykonane z blachy i innych metali mają za zadanie utrzymać zaprojektowany wcześniej kształt oraz chronić pasażerów przed skutkami wypadków. To dzięki tym właśnie materiałom samochody tworzą szkielet, w który następnie wkładane są kolejne elementy. To z czego jest wykonany, jaki ma kształt oraz z jakiej firmy pochodzi wpływa na późniejszą cenę auta. Im materiał lepszy, tym bardziej trwały i zarazem dający więcej bezpieczeństwa.

Powody napraw blacharskich

Dwoma najczęstszymi powodami konieczności naprawy blachy w samochodach są rdzewienie oraz zderzenia mechaniczne. O ile rdzewienie może dotyczyć wybranego elementu i nie być zbyt wielkie, o tyle w przypadku uszczerbków mechanicznych takich jak poważniejsze kolizje drogowe możemy spodziewać się zdecydowanie większych następstw.

Konsekwencje ignorowania problemów z blachą?

W przypadku rozpoznania zaczątków rdzewienia poszczególnych elementów blachy należy niezwłocznie wybrać się do mechanika lub blacharza. Powodem tego jest fakt, iż rdza potrafi bardzo szybko się rozprzestrzenić się i sprawić iż dany element będzie nie do odratowania. Szczególnie istotne jest to w przypadku części podwozia, takimi jak np. ława, na której osadzone jest całe nadwozie. W takim przypadku auto może nie przejść również badań technicznych, przez co nie będzie dopuszczone do ruchu.

Kiedy nasze auto uległo poważniejszej kolizji i wgniecenia blachy jak i korpusu auta są rozległe, może zdarzyć się, iż policja zabierze nam dowód rejestracyjny. Niemniej jednak brak reakcji w stosunku do rozległych wgnieceń może doprowadzić do braku pełnej kontroli podczas prowadzenia, lub nawet unieruchomienia pojazdu. Dlatego też bardzo ważne jest aby jak najwcześniej reagować i powierzyć auto mechanikom lub blacharzom.

Blacharstwo – O czym warto pamiętać?

Często auta, które ucierpiały podczas kolizji, lub mają rozległą rdzę na blachach kierowcy spisują na straty i zostawiają swoje pojazdy na stacjach demontażu. Niezależnie jednak od tego jak rozległe są usterki warto wybrać się do mechanika lub blacharza, gdyż może okazać się, iż auto jest jeszcze do odratowania mimo swojego wieku, czy stanu.

Masz problem z blachą?