Klimatyzacja jest już standardowym wyposażeniem samochodu, który umożliwia kontrolę temperatury wewnątrz kabiny. Element ten pozwala nam na obniżenie temperatury, które wpływa na komfort jazdy oraz dłuższy czas koncentracji kierowcy. Jest również bardzo istotnym narzędziem do walki z zaparowanymi szybami podczas zimy i nie tylko. Dlatego wpływa również na poprawę bezpieczeństwa kierowcy.

Oznaki uszkodzenia klimatyzacji

Najczęściej spotykanym objawem awarii układu klimatyzacyjnego jest jego niezdolność do chłodzenia. Przede wszystkim wypływanie gorącego powietrza z dysz nawiewowych, brak możliwości uruchomienia układu, niewystarczające chłodzenie oraz nienaturalnie głośna praca silnika po włączeniu klimatyzacji. Może się również zdarzyć, iż po uruchomieniu układu poczujemy nieprzyjemny zapach w kabinie.

Prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji

Należy pamiętać o tym aby układy klimatyzacyjne poddawać przeglądowi raz na rok. Po tym czasie może okazać się, że należy podjąć się między innymi:

  • Odgrzybiania,
  • Kontroli szczelności układu,
  • Wymianny podzespołów układu,
  • Uszczelnienia sprężarek i złączy klimatyzacyjnych,
  • Kontroli temperatury chłodzenia,
  • Wymiany filtrów kabiny,
  • Uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Konsekwencje ignorowania usterki klimatyzacji

Usterki klimatyzacji zazwyczaj nie wpływają na prawidłowe działanie pozostałych elementów pojazdów. Ignorowanie problemów z układem może jednak doprowadzić do psucia się kolejnych jego elementów, co w konsekwencji wpływa na póxniejszy koszt naprawy. Dlatego też warto nie zwlekać z reakcją, tym bardziej iż klimatyzacja przydaje się nie tylko podczas upalnego lata, ale również w zimie, gdy potrzebujemy jej do odparowania szyb.

Masz problem z klimatyzacją?